Menu Zamknij

Jak zapanować nad głosem?

Kasia Zaręba Vocal Coach

Pamiętam swoje pierwsze recitale i małe koncerty. Często byłam zestresowana, ale nie dlatego, że bałam się ludzi i ich opinii. Byłam przerażona tym, że nie zapanuję nad głosem i wyjdzie przysłowiowy “kogut” :))

I oczywiście tak też bywało. Wracałam do domu załamana!

Z koncertu na koncert było lepiej, ale najcenniejszą radę, jaką otrzymałam od swojej trenerki była : “Kasiu, zacznij śpiewać długie dźwięki. Słuchaj co dzieje się z głosem. Nie wypuszczaj za dużo powietrza i nie atakuj dźwięku siłowo – spokojnie. Nikt Cię nie goni”. Ta rada okazała się bezcenna 🙂

Od tego czasu niemalże codziennie śpiewałam “długie dźwięki” na różnych wysokościach i wsłuchiwałam się co dzieje się ze strumieniem powietrza.

Na lekcjach śpiewu w Szkole Hollywoodzkiej także wykonujemy te ćwiczenia. Dość często proszę ucznia, aby włączył program do nagrywania głosu (na komputerze, dyktafonie lub ipodzie) i rejestrujemy głos. Po ukończonym ćwiczeniu obserwujemy obraz ścieżki. Sam obraz pokazuje,że już na początku dźwięk zaatakowaliśmy nieprawidłowo i niestety zły atak dźwięku spowodował, że cała ścieżka totalnie nam się “posypała” :)))

Popatrzcie na poniższy obrazek:

Dźwięk zaatakowany siłowo – ścieżka z “pagórkami” (moje określenie robocze 🙂

Dźwięk zaatakowany prawidłowo

Co jest istotne w tym ćwiczeniu?

Nie myśl o tym,że  dźwięk musi zabrzmieć idealnie, albo,że musisz “ obniżyć krtań”, “uśmiechnąć się” czy “cofnąć język “ !!!

Nastawiając się na idealny dźwięk zrobimy sobie tylko krzywdę,  bo tak naprawdę pojawi się wysiłek. A na nim z pewnością nam nie zależy.

Zrelaksuj się przed ćwiczeniem, rozluźnij i wykonuj ćwiczenie systematycznie. Usłyszysz efekty bardzo szybko!!!

Czekam z niecierpliwością na Twój długi, piękny dźwięk!!!

Kasia Zaręba Vocal Coach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.